Vajina (Vagina) Kaşıntısı

Ud yerindeki kaşıntı vajina döl yatağında olabileceği gibi vulva, dış cinsel organda da olabilir. Kaşıntı bazen yanma ile birlikte görülür.Kaşıntının nedenleri beslenme hatalarından,  şeker hastalığından, çeşitli mikroplardan, bazı parazitlerden veya  beyaz akıntıdan kaynaklanabilir.

 1. Beslenme Hatalarından Kaynaklanan Kaşıntı

  Aşırı miktarda hamurlu ve şekerli yiyecekler idrarda asite neden olur. Bu da ud yerinde kaşıntı meydana getirir. Bu gibi durumlarda bol miktarda çiğ sebze ve meyve tüketilmesine  dikkat edilmelidir. Ud yeri terlememeli ve ılık su ile bol bol yıkanmalıdır. Çok miktarda çay, kahve, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, domates, çilek ve kavun yenmemelidir. Günde 2-3 limon yenmesi kaşıntların giderilmesine yardımçı olacaktır.

 2. Şeker Hastalığından Kaynaklanan Kasıntı

  Vücuttaki şeker  oranının fazlalığından kaynaklanan bu kaşıntı şeker normale döndüğü zaman geçer. Şekeri yüksek olan kişiler bol salatalık ve marul yemeli. Ayrıca okaliptus, dut yaprağı, mersin, hülma bitkilerinin herhangi birinden; 3 litre sıcak suya 2 avuç konmalı 30 dakika sonra süzüp bu su  ile ud yeri sık sık yıkanmalıdır. Hazırlanan  bu bitki çayından günde 2-3 subardağı içilmeside kaşıntının kesilmesine yardımcı olacaktır.

 3. Çeşitli Mikropların Neden Olduğu Kaşıntılar

  Çeşitli  mikroplar vajinada yanma ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara neden olur bu nedenle önce beyaz akıntı meydana gelir.Bu üç tip kaşıntının geçirilmesinde şu banyo kürü önerilmektedir. Bir tencerede 3-4 litre suya  2 su bardağı un kepeği ile 1 avuç ceviz yaprağı konmalı, 5 dakika kaynadıktan sonra 20 dakika demlenmeye bıralıklamlıdır, daha sonra bu su birleğene aktarılıp günde 1-2 defa bu suya  oturulmalıve ud yeri iyice yıkanmalıdır.

 4. Parazitlerin Neden Olduğu Kaşıntılar

  Parazitler insan vücuduna  umumi tuvaletlerden, havuz ve banyolardan geçebilir. Parazitler vajinanın dış kısmına yerleşir ve orada ürerler.Daha sonra kaşıntıya ve akıntıya neden olurlar.  Akıntı önce beyaz iken  yeşil-sarı bir hal alır ve pis kokar.  Bu kaşıntıyı kesmek için; 5 litre su içerisine 1 avuç ayrık kökü, 1 avuç kiraz sapı, 1 avuç kekik ve 1 avuçta kocayemiş yaprağı, koyarak 10 dakika kaynatılır. 15 dakika demlendikten sonra süzülen su, sıcak su bulunan leğenin içine aktarılır. Bu suya oturularak ud yerinin iyice yıkanması sağlanmalıdır.

 5. Beyaz Akıntı

  Genç kızlar ergenlik (buluğ) çağına girerken yumurta akı şeklindeki rahim ağzı salgısı dışarıya akar. Bu doğaldır. Daha sonraki adete (regl) 2-3 gün kala ve ya adetten 2-3 gün sonra aynı akıntı olabilir. Bu normaldir.  Ayrıca kasızlık ,zayıf lık, hazımsızlık  çeken ve sinirleri bozuk bayanlarda  beyaz akıntı görülebilir. Beyaz akıntı tedavi edilmezse zamanla yeşil-sarı bir hal alır ve pis kokar, kilodu kirletir ve kaşıntıya neden olur. Beyaz akıntının tedavisi için; ökse otu, servi kozalağı, okaliptus, ardıç tohumu, kantoran, ceviz yaprağı, kuş dili, kekik, adaçayı, civan perçemi, bitkilerinden biri veya en iyisi 3-4’ü bir arada olacak şekilde 200-250 gr. konur,  5 dakika  kaynatılır.  Bu su 20 dakika demlendirildikten sonra içinde sıcak su bulunan leğene  demlenmiş olan bu su  eklenir ve üzerine oturulur. Suyun mümkün olduğı kadar vulvadan içeriye girmesine çalışılmalıdır. Beyaz akıntı tedaviisi boyunca cinsel temas olmamalı, alkol ,sigara, pastırma, sucuk,ve tulum peyniri yenmemelidir.


“Vajina (Vagina) Kaşıntısı” için 45 Yorum Var

 • 1 Sevil Says:

  Verdiğiniz bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Birkaç gündür verdiğiniz kürü uyguluyorum ve rahatsızlığım yavaş yavaş azalmaya başladı.

  Tekrar çok teşekkürler.

 • 2 isimsiZz.. Says:

  çok sağolun şimdiden evimde deneyeceğim
  kilodum sürekli olarak batıyordu 1-2 güne bir kilot değiştirmekm zorunda kalıyordum. inşallah yapınca geçer ve ayrıca bu koku yüzünden insan içine bile çkıamıyorum
  🙁 :(:( ama bn daha hasta yani adet olmadım bu neden oluyor annemede sormaya utanıyorum lütfen biri bana yardım etsin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PAYLAŞIM GÜZELDİ …
  ÇOK SAĞOL…

 • 3 admin Says:

  Umumi tuvalerler gibi ortak kullanım alanlaından mikrop kapmış olabilirsiniz. Annenize bu konuda danışabilmelisiniz bu konuda utanacak hiçbir şey yok. Hastalıkladan utanılmaz, bir rahatsızlık uzun süre geçmiyorsa müzminleşebilir. Müzminleşirse de tedavisi o derece zorlaşır. Size Vajina kaşıntısı bölümündeki karışık bitki kürünü tavsiye ederiz. Hastalığınız geçmez ise doktora gidip tahlil yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 • 4 kardelen Says:

  adet dönemim ayın 2sinde ama ben 27 sinde oldum sancılı bir şekilde birde kaşıntım var neyden kaynaklanıyor önemlimi tehlikelimi

 • 5 züleyha Says:

  isimsiz bayan hastalıgınız konusunda mutlaka annenizle paylaşın ondan daha iyi bilen kimse olmaz inanin bende de koş kaşintı oluyo ama kokusuz çare bulamıyorum yardım eedin şididen teşekkür ederim

 • 6 admin Says:

  Bazı zamanlar adet sanclıları daha fazla olabilir. Bunun nedeni üşütmüş olmanız, stresli olmanız olabileceği gibi. Rahimdeki bir sorundan da kaynaklanabilir. Bu tür dönemlerde karabaş otu, papatya suyu, anazson ve civanpercemi kürlerini uygulamanız iyi olacaktır. Kaşıntınız içinde şu kürü önerebiliriz:5 litre su içerisine 1 avuç ayrık kökü, 1 avuç kiraz sapı, 1 avuç kekik ve 1 avuçta kocayemiş yaprağı, koyarak 10 dakika kaynatılır. 15 dakika demlendikten sonra süzülen su, sıcak su bulunan leğenin içine aktarılır. Bu suya oturularak ud yerinin iyice yıkanması sağlanmalıdır.

 • 7 hatice Says:

  vacınamda cok kaşıntımvar idrarımı tutamıyorum ayrıca namazlarımda idrarımı tutamadıgımdan dolayı perişan oluyorum rahatzızlıgıma bir öneride bulunursanız mutlu olur duacı olurum teşekkür ederim

 • 8 admin Says:

  Vajinanızdaki kaşıntı için “vajina kaşıntısı” bölümündeki bitki kürlerini denemenizi tavsie ediyoruz. İdrar yollarında iltihap olduğu için idrarınızı tutamayabilirsiniz. Yada yakın zamanda doğum yaptıysanız buda sebep olabilir. Eğer böyle bir durumda yoksa böbrek veya idrar yollarındaki taş veya tümörlerde idrar tutamamaya neden olur. bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 1çay bardağı kayar suya 1 kahve kaşığı kişniş konur 10 dk bekletilir sonra süzülerek içilir.Yada 4 badak suya 2 çorba kaşığı karanfil 1 çorba kaşığı toz şeker konur 15 dk kaynatılır süzülür günde 3 kere 1’er çay bardağı içilir. Şifalar dileriz.

 • 9 isimsiz Says:

  böyle bilgiler verdiginiz için teşekkür ediyorum

 • 10 asya Says:

  iyi günler vajina kaşıntısına antibiyotik neden olurmu antibiyotik kullandım ve sonra bendede kaşıntı başladı ve acayip yanıyor lütfen ne yapabilirim acil olarak söyleye bilirmisiniz

 • 11 Anonim Says:

  antibiyotik kullanımı vajinada mantar yapar

 • 12 zeliha Says:

  kaşıntı için ılık sirkeli suda deneyebilirsiniz…

 • 13 isiiimsiiiz Says:

  antıbıyotık kullandım ve vajınam kasınıyor nasıl gecer mıkrop mu kapmıstır yardım edermısınız

 • 14 handan Says:

  vajinamda son zamanda kaşıntı başladı.Akıntılarım var bazen renkli bazende beyaz gelen akıntılar.Kötü kokuda var mantar olmasından çok korkuyorum.şimdiden teşekkürler.

 • 15 handan Says:

  vajinamda kaşıntı kötü koku akıntı (bu akıntılar bazen beyaz bazen renkli )bazen sivilce oluyor.mantar olmasından korkuyorum..

 • 16 semaK. Says:

  mrb benimde vajinamın iç kısmı kaşınıyor ve idrarımı yaparken yanıyor aynı zamanda kasıklarım ve rahim bölgemde batma oluyor.yani öyle bi akıntım yok herzamanki gibi az.üşütmeden şüphelendim ama sormak istedim.gebelik olabilirmi?

 • 17 Anonim Says:

  vajinamda uzun süredir süregelen bir kaşıntı var akıntı gelmeyede devam ediyor polikistik over olduğu için doktorum bekar olmama rağmen doğum kontrol hapı verdi bu sıra kullanmamı kestiğim halde kaşıntı devam ediyor yardımcı olursanız sevinirim… mavii8

 • 18 havin Says:

  merhaba benim vajinamda 2 haftadir cok kasinti var doktorada gidemiyorum ne yapmam gerek

 • 19 birgül Says:

  mrb bilgilerınız için çok teşekkurler.benım problemım eşimle ilişkıye gırerken vajınamın kuruyup grı renkte kuru kuru akıntıların olması ve bu bızı çok rahatsız edıyor.kuru kir şeklınde dökuluyo ilişkı esnasında.lutfen bana yardım edın.kimseden böyle bır şikayet duymadım.çok enteresan gelıyor bana.eşimin penısıne yapışıyolar.doktora gıttım geçmedı.

 • 20 Anonim Says:

  mrb bende de kaşıntı vardı doktorum trıflucan verdi onu kullanıyorum 2 gün oldu henüz 7 gün kullanmalıym.ayrıca günluk petleri kullanmak da kaşıntı yapıyor nemlendirdiği için

 • 21 NURUŞ Says:

  mrblar ben ilk 5.5 ay önce normal doğum yaptım ve emzirmem 4 ay sürdü diş ağrım yüzünden özel dişçiye gittim ve 2 tane 20lik çekmesi gerektiğini söyledi öncesi için antibiyotik verdi 16adet kullandım ve biteli bir hafta oldu ve çektirmedim daha ama vajina içinde yanma kaşınma var kötü kokulu beyaz ve parçalı akıntı gelmeye başladı çok rahatsız oluyorum.. Bi kaç güne kadın doğuma gidicem. neden olmuştur bu hastalık. Gebeliğimin öncesinde mantar oluşmuştu 3 ay sürd ve geçti. Tedavi olmuştum tekrarlayabilen bi hastalık mı ve ciddiyeti nedir. Teşekkürler

 • 22 Fulya Says:

  Hanımlar aynı sorunu bende yasıyorum ve uzun zamandır,sorularınızı okudum…bir sürü nedeni olabiliyor bu kaşıntı ve kokunun benim size tavsiyem bir uzman jinekolog… Evli bayanlar mutlaka eşleri ile gitmeli çünkü mikrop veya virüsü taşıyan kişi esınız olabilir bu durum da hekim iki tarafa da ilaç tedavisi uygular,bekarlar mutlaka her 6 ayda bir kontrole gitmeli bunda utanilacak bir şey yok, geç kalınmış bir tedaviyi tercih edersiniz (ki kötü sonuclar ortaya çıkabilir kanser gibi) yoksa erken konulmuş teşhisi mı? Bende nedeni her defasında değişti mikrop, alerjik, cinsellik hepsinde farklı tedavi gördüm.Hepinize gecmis olsun, bu sayfayı oluşturan doktorumuza teşekkür ederim… İyi günler…

 • 23 Esoş Says:

  Mrb benim vajinamda çok kötü kaşıntı ve yanma oluyor duramıyorum ne yapmam lazım nolur bana yardımcı olurmusunuz

 • 24 aysel Says:

  merhaba benım devamlı akıntım oluyo adet donemıme yakın daha fazla oluyo kasıntım yok ama koku var esımle beraber bıle olmak ıstemıyorum bu yüzden cinsel hayatım sıfır oldu resmen yardımcı oursanız bu koku ıcın tesekur ederım

 • 25 :( :( Says:

  3 aydır bebek düşünüyoruz esimle ne yazikki sonuc alamıyoruz vajina iltihabından şüpheleniyorum doktora gitmedim.. Çok rahatsız edici değil ama arada bir akıntı oluyor sizce vajina iltihabı mıdır yada bu iltihap hamile kalmayı önler mi???

 • 26 sudokuu Says:

  benim 5 6 gündür vajinamda çok kaşıntı var,beyaz beyaz parçacıklar var aynada baktığında ve şişip kızardı ama koku veya akıntı yok lütfen yardım edin anneme de söyleyemiyorum lütfen lütfen yardım edin

 • 27 Bensu Says:

  Elma sirkesi: Hergun biraz elma sikesi icerseniz kokuya karsi etkilidir.

 • 28 derya Says:

  ben evliyim.4 gündür akıntımve kaşıntım var.akıntım beyaz peynir gibi bazende az sulu..gelirken yanam oluyo.o bölgeyi ısıtınca rahatlıyorum.sonra yine aynı.kolay bulabileceğimiz kürünüz yokmu.yardımcı olursanız sevinirim.

 • 29 rukiye Says:

  meraba cok kötü kaşıntım var yanıyo 2 haftadır aynı kaşıntı var ve akıntımda var bu acıyı nasıl gidere bilirim tşk

 • 30 mine Says:

  Meraba ben mine vajinam cok kasinio ve idrar yaparken yanio yara gecio bi daha kasinio gene sil bastan biktim pratik bi yolu yok mu napicam ben yara oldugu icin agda yapimiorum…

 • 31 ruya Says:

  slm ben ruya ya evliyim benim karnim cok sisdi ve midem bulaniyor cok eskime oluyor ve cok vaginam kasiniyor ici ta kasiniyor hamileyim sandim ama test yapdim degilim cok korkuyrm wc gidince silemiyrm cok yaniyor aciyor ve yaniyor icden yikasamda elim birden kendimi kaybediyrm kasiyim diye icine gidiyr cok kasiniyor yardim edermisiniz doktora gitmeyi dusunuyorum ozel kadin doktoru sizce napiyim ? dayanamiyorum uzanirken bile rahatsiz oluyorum cok temizde tutuyorum hergun degistiriyorum camasirimi neden acaba ?

 • 32 şule Says:

  vajinal iç ve dış kaşıntıya veyanmaya sirkeli suyla yıkamak fayda sağlarmı?

 • 33 BEYZA Says:

  merhaba benim yaklasik 4 aydir vajina bölgemde kasinti var kadin doktoruna gittim mantar oldugunu söyledi hap ve krem verdi defalarca gecmedi. idrarimi tutamiyordum vede kokuluydu doktorum antibiotik verdi gecmedi idrarim birden geliyor azda olsa bazen kaciriyorum su icmekten korkuyorum lütfen bana yardimci olun doktora gitmekten artik biktim ve utaniyorum simdiden tesekkürler

 • 34 gül Says:

  bi senedir vajinamda yanma var defalarca doktora gittim idrar tahlili verdim sonuç alamadım.sadece yanmam oluyor ne yapmam gerek…

 • 35 eece Says:

  bu durumu ben cok yaşıyorum bekarkende cok yaşıyodum evlendim halen yazşıyorum ilk önerim banyo yaptınız suya veya bi tasa 3 corba kaşıgı sirke dökün suyla karışltırın vajinanızı onunla yıkayın mikropları mantarları kesinlikle öldürüo anında kaşıntıyı kesiyo ayrıca kremler var vajinal bölge için ve fitil bakire olmayanlar için sık sık iç çamaşırınızı kilotunuzu deiştirin ve ütüleyin gecmiş olsun cok kötü bi durum

 • 36 elif Says:

  merhaba ben elif vajınam da yanma ve şişkinlik var ne yapamam lazım acı cekıyorumm 🙁

 • 37 Anonim Says:

  Kaşıntıyı kesmek için doktora gitmeden bir tedavisi yokmu lütfen yardımcı olun.. Bu tür bir rahatsızlık herkese söylemiyorsun. Doktora gitmekten de çekiniyoruz.. Baki selam ile..

 • 38 Anonim Says:

  vajinal bölgemde aşırı kaşıntı ile yanma var duramıyorum ne yapabilirim

 • 39 :( :( Says:

  merhaba ben esra vajinamda kaşınma ve şişkinlik var ve doktora gitmekten çekiniyorum lütfen birisi bana yardımcı olsun çok kötü durumdayım .. 🙁 🙁 🙁 🙁

 • 40 fetiye celik Says:

  bendavajilalde jaşıntı var hemde yanma var ne yapabilirimacaba

 • 41 isimsiz Says:

  Ben 14 yasımdayım brnim çok kaşıntım oluyo dayanamı yorum yardım

 • 42 Anonim Says:

  aile hekimine gidin şikayetinizi anlatmanız yeterli

 • 43 misafir Says:

  Ben ella isimli ilaci kullandim ve kullanali 4 gun oldu vajinada kasinti var istahsizligimda var az akintimda var ve reglim surekli gecikiyo bunlara bi cözüm bulamadım bi turlu yardimci olursaniz sevinirim….

 • 44 zeynep Says:

  Merhabalar siteniz çok güzel iki üç gündür kahve rengi tarzında akintilarim başladı hiçbir cinsel ilişki de bulunmadim genital bolgede kaşınma da var neden olabilir ne yapmaliyim ? Annene sorduğumda vajina mikrop kapmistir dedi ama böyle bişey varsa nr yapmalıyım.?

 • 45 sevda Says:

  Merhabe benim rahim agzında kaşıntım çok ve ben bir defe kolonya sürdüm ve cayır cayır yanmaya başladı içim bişey olurmu diye korkukorum nolur beni bilgilendirin

Yorum Yaz